21.6.2017
 
Zimné záhrady v posledných rokoch zažívajú veľký boom. Vďaka tomu, že sa v súčasnosti koná z väčšej časti o prefabrikáty, ich cena povážlivo klesá. Zaobstarať si presklený izbu tak dnes môže oveľa viac ľudí.
 
 
 

Štipka histórie

 
Zimná záhrada nie je výdobytkom niekoľkých posledných desaťročí, ale tento typ konštrukcie sa používa už od konca osemnásteho storočia. Účel týchto záhrad bol vo väčšine prípadov rýdzo vedecký. Botanika, rovnako ako iné vedné odbory, bola vtedy na vzostupe a záujem o štúdium okrasných i úžitkových rastlín bol na svojom vrchole. Zimné záhrady tak slúžili prevažne na pestovanie a šľachtenie flóry. A to sa zmenilo až s príchodom dvadsiateho storočia.
 
 

Moderná doba

 
 
Rastliny sú stále súčasťou väčšiny zimných záhrad, ale fungujú už iba ako skrášľujúci prvok interiéru. Zimná záhrada s posuvnými dverami a presklená pergola sa v modernej dobe pretransformovala z luxusného skleníka do konferenčnej miestnosti, krytého vonkajšieho posedenie či strechy na bazén. Sklenená prístavba tak môže mať mnoho funkcií, záleží hlavne na vnútornom zariadení a polohe záhrady.
 
 

Správne umiestnenie

 
Umiestnenie je úplne kľúčové. Na ňom totiž závisí, či bude zimná záhrada použiteľná bez nutnosti drahého vykurovania aj v zimných mesiacoch či len od jari do jesene. Optimálnym riešením je objekt orientovať na juhozápadnej alebo juhovýchodnej stranu. Zaistí sa tým teplotný pohoda vnútrajška zimnej záhrady po väčšinu dní v roku. Aj tak je ale nutné mať doma pripravený prenosný vykurovací systém pre prípad príchodu silných mrazov.
 
 

Izolácia

 
Zabezpečiť si v zimnej záhrade tepelnú pohodu ide aj obstaraním si kvalitnejších sklenených výplní. Bežné sklo je v tomto prípade absolútne nedostatočné. Aj keď sú špeciálne izolačné sklá drahšie, počas niekoľkých rokov sa bohato zaplatí. Dobrá tepelná izolácia dokáže znížiť náklady za vykurovanie na minimum.