14.6.2017
 
Riešiť nedostatok priestoru v rodinnom dome sa dá nielen prístavbou, čo je drahé a náročné, ale aj kúpi zimnej záhrady.
 
 

Nová izba

 
Zimná záhrada rozhodne nie je luxusom, ktorý si môže dovoliť len málokto. Prefabrikované typy sú cenovo oveľa dostupnejšie ako záhrady na zákazku, aj keď nie vždy architektonicky sedí s okolitým prostredím. Preto je pri výbere preskleného izby šikovné všetko prediskutovať aj s odborníkom, ktorý sa v danej problematike orientuje. Pri správnej voľbe vám pri dome vyrastie nová miestnosť, ktorá bude nielen plne funkčná, ale zároveň bude aj ozdobou celého obydlia a jeho blízkeho okolia.
 
 
 

Vhodný materiál

Vybrať materiál pre zimnú záhradu s posuvnými dverami a presklenou pergolou nemusí byť jednoduché. Aj milovníci dreva mnohokrát siahnuť po kovu v podobe hliníka. Ten sa totiž nemusí ošetrovať a jeho vlastnosti sa postupom času nemení. Hliníkové konštrukcie sú odolné a vyzerajú dobre. Dajú sa použiť takmer kdekoľvek, snáď s výnimkou drevostavieb, kde je oveľa estetickejšie využiť drevo aj napriek jeho nižšiu životnosť a kazivosť.
 
 

Ako udržať priaznivú teplotu?

 
Väčšina zimných záhrad sa dá používať po celý rok. A to aj bez teplého oblečenia. Základom je totiž záhradu správne nasmerovať. Optimálne je konštrukcii umiestniť na juhovýchod. Na severe by ste v zime zamrzli a na juhu v lete zase uvarili. Aj tak nebude teplota v interiéri vždy optimálna. Pre zimné mesiace sa odporúča zaobstarať si prenosné vykurovanie alebo záhradu vybaviť krbom. V lete zvyčajne stačí vetrať pomocou okien a dverí, ale v prípade úporných horúčav by ste mali použiť ventiláciu.
 

Žalúzie

Je tiež vhodné zariadiť v zimnej záhrade tienenia v podobe vnútorných žalúzií. Ochrana pred slnečnými lúčmi príde vhod nielen v lete, ale aj v zime. Opatriť žalúziami by ste však nemali len steny, ale aj strop alebo prípadne využiť iný typ zatienenia. Radikálne tým zlepšíte klímu vnútri interiéru.