22.5.2017

Nový izbu nemusí byť len snom. V prípade, že si kúpite zimnú záhradu, sa sen môže stať realitou.


Kam záhradu orientovať?

Zimná záhrada skutočne môže suplovať funkciu nového izby. Ešte pred začatím stavby by ste si ale mali ujasniť, na čo nová miestnosť bude slúžiť. Kto sa chce venovať hlavne šľachtenie teplomilných rastlín, nemal by zimnú záhradu stavať inde ako na južnej strane. Zmierte sa ale s tým, že orientácia smerom na juh premení v letných mesiacoch interiér záhrady v takmer neobývateľnou saunu. Kto naopak dáva prednosť tieňa, ocenia záhradu orientovanú smerom na sever. Zdravým kompromisom a najpoužívanejšie variantom je presklený izbu umiestnený v juhovýchodnej časti.


Aký použiť materiál?

Rovnako ako u iných konštrukcií ani tu nie je rozumné byť sporivý. Zimnú záhradu a presklenou pergolu síce môžete postaviť aj z plastu, ale z estetickej hľadiska je to samovražda. Lepšie je použiť tradičnejšie materiály ako sú drevo a hliník. Odolnosť majú tieto suroviny zhruba rovnakú, ale na rozdiel od hliníka, nie je drevo bezúdržbové. Práve naopak. Drevená kostra vyžaduje pravidelnú údržbu, ktorá stojí čas aj peniaze.

Je v záhrade teplo aj v zime?

Stále klíma sa v zimnej záhrade udržať dá, chce to ale správne doplnky, napríklad prenosný vykurovací systém. Ten dokáže vytvoriť tepelnú pohodu aj v dňoch, kedy vonku tuhne aj nafta. Musíte sa ale pripraviť na vyššie výdavky za vykurovanie. V lete je to oveľa jednoduchšie, stačí vetrať pomocou otvorených okien a dverí. Pri urputných horúčavách to ale stačiť nemusí. Preto je dobré zaobstarať si do záhrady klimatizáciu, ktorá vnútorný priestor príjemne ochladí. Tiež klimatizácia však majú veľkú spotrebu.


Dajú sa využívať celoročne?

Zimnú záhradu môžete používať po celý rok. Veľa záleží na tom, na akú svetovú stranu smeruje. Na juhu bude samozrejme viac teplo, čo je v zime prínosom, ktorý sa v lete môže ľahko zmeniť v prekliatie. Severná strana zase poskytne chládok v tropických dňoch, ale v mrazivých obdobiach budete musieť veľa prikurovať.