17.5.2017
Príjemné vonkajšie posedenie aj v mrazivých mesiacoch vám dokáže sprostredkovať iba zimná záhrada.
Cenovo dostupné typy
Mnoho ľudí si predstavuje pri akejkoľvek zmienke o zimnej záhrade presklený izbu, ktorý stojí astronomické sumy. To samozrejme nie je pravda. Aspoň nie úplne. Pochopiteľne si môžete kúpiť konštrukciu i za milión, ale stavebnicová zimná záhrada je násobne lacnejšie. Obvyklým stavebným materiálom je tu hliník, ktorý je pre zimnú záhradu najideálnejšie surovinou. Vyznačuje sa vysokou pevnosťou a zároveň mu nechýba ani ľahkosť. Aj vďaka týmto charakteristikám sa dajú tieto prefabrikáty ľahko zložiť aj v dvoch ľuďoch.
V zime sa musí vykurovať
V podstate akákoľvek zimná záhrada a presklená pergola sa dá používať celoročne. Za chladných dní si možno v interiéri zakúriť. Ak je záhrada na verande a tým pádom v priamom kontakte so stenou domu, nemusíte si kupovať ani žiadne prenosné vykurovanie. Tepelnej pohody v záhrade ľahko docielite zatopením vo vedľajšej miestnosti. Nie je to však príliš ekonomické riešenie. Ak však bude pokračovať teplotný trend posledných zím, príliš veľkých výdavkov za vykurovanie sa obávať do budúcnosti nemusíte.
Ochrana pred slnečnými lúčmi
V lete si naopak na nejaké kúrenie ani nespomeniete. Hlavne v dňoch, kedy vonku kraľujú trópy, sa mení zimná záhrada na saunu. Dá sa to riešiť otvorením okien, ale tento spôsob vetrania nie je príliš efektívne. Pri otvorení okien by ste sa navyše mali pripraviť na pravidelné hmyzie nálety. Oveľa lepšie funguje klimatizácia. Nepríjemné sú aj oslepujúci slnečné lúče. Na strechu môžete nainštalovať markízu, na steny potom možno opatriť vnútorné žalúzie.
Dokúpenie prvkov
Lacné zimné záhrady sú skutočne obývateľné 365 dní v roku, len je nutné dokúpiť prvkami ako je klimatizácia, žalúzie či v prípade, že nie je záhrada súčasťou domu, aj prenosné vykurovacie teleso. To však nie sú zanedbateľné náklady.