4.4.2017
 
Zdá sa vám, že doma jeden o druhého zakopávate a nemáte ani minútku pokoja? Nechajte si na verande vybudovať nový izba. Nie je to nič zložité a za vhodných podmienok ani drahého.
 
 

Moderná prístavba

Reč je o zimných záhradách. Tie idú v posledných rokoch doslova na dračku. Dajú sa zaobstarať z dreva aj hliníka, lacnejšie varianty môžu mať konštrukciu aj z plastu. Plní rozličné funkcie, ale vo väčšine prípadov sa jedná o relaxačné alebo konferenčná miestnosť. A podľa toho sa tiež odvíja zariadenie interiéru.
 
 

Aj pre športovanie

V prípade, že má zimná záhrada s presklenými dverami slúžiť iba na leňošenie, nie je potreba žiadne extra vybavenia. V základe stačí iba kanape alebo ležadlo, malý stolík na odkladanie nápojov a je v podstate hotovo. Relaxáciu si ale každý predstavuje po svojom, takže zimné záhrady môžu hrať aj úlohu malé telocvične. Stačí doniesť jeden pár činiek, karimatku, pristaviť rotoped a razom máme ideálne miesto pre športovo založených jedincov. Ak má ale tento priestor plniť konferenčné funkciu, bude sa musieť siahnuť po reprezentatívnym nábytku. Buk alebo dub je ideálne, ale ak máte hlbšie do vrecka, bohato postačí ratan.
 

Po celý rok

Na rozdiel od cenovo dostupnejších pergol sa dajú zimnej záhrady na terase používať celoročne. Pri daždivých zimách dokonca nie je potrebné ani mobilná vykurovacia jednotka, teplo celému priestoru môže dodávať nahriata múr domu. V letných mesiacoch sa dajú záhrady bezproblémovo vyvetrať. Niektoré typy dokonca umožňujú aj odsunutie časti strechy. To je vhodné nielen kvôli prístupu čerstvého vzduchu, ale aj na opaľovanie.
 
 

Krytý bazén

Zimné záhrady nemusí plniť len funkciu zastrešení terasy, ale i bazéna. Tu je najlepšie použiť konštrukciu z plastu, ktorému, na rozdiel od dreva, voda nevadí. Dal by sa využiť aj hliník, ale na prosté zakrytie bazénovej plochy by sa jednalo o finančne náročnejšie riešenie.