3.4.2017
 
Zimné záhrady môžu byť plné zaujímavých rastlín a ich rozmanitých druhov a foriem.
 
 
 

Zimná záhrada plná rastlín

Ak vlastníte zimnú záhradu v ktorej chcete pestovať rastliny, je potrebné im dopriať vhodné podmienky a dodržať ich nároky na pestovanie. Len tak sa nám odvďačí chutnými plodmi alebo krásnymi kvetmi.
 
 

Typy zimných záhrad

Pri zimných záhrad môžeme rozlíšiť štyri rôzne typy - zimné záhrady s posuvnými dverami tropické, s vlhkosťou minimálne 80%, subtropické, ktoré po dobu 6 mesiacov vyhrievame nad 20 stupňov Celzia. Ďalej sukulentná a vodné či bahenné. Posledný typ záhrady by mal byť takisto vykurovaný, inak v ňom nevyrastú takmer žiadne druhy rastlín.
 
 

Podmienky zimných záhrad

Podmienky pre konkrétne typy zimných záhrad nie sú vždy jednoznačné. Presne daná špecifiká má iba sukulentná záhrada, ktorú potom nie je možné kombinovať s ďalším typom zimných záhrad. Vo všetkých týchto štyroch typoch je potrebné zaistiť pravidelné vetranie. Často potom môžu vznikať najrôznejšie plesne a objavovať sa škodlivé huby, ak vetranie nezabezpečíme.
 
 

Vetranie kvetinovej zimnej záhrady

Najjednoduchším riešením je pravidelné otvorenia okien. Avšak čerstvý vzduch môže mnohým druhom rastlín skôr uškodiť. Lepším riešením je teda použitie ventilátora. Rastlinám môže uškodiť aj prievan z netesniacich dverí. Takisto nezabúdajte na tienenie v letných dňoch. Rastliny môže poškodiť priame slniečko, z takéhoto úpalu sa už nemusí spamätať. Ak máte nedostatok svetla pre svoje rastlinky, môžete im zaobstarať umelé přisvěcování. Nepoužívajte klasické žiarovky, ale špeciálna výbojky s infračerveným alebo ultrafialovým žiarením. Dobre vybudovaná zimná záhrada vám s pestovaním rastlín prinesie mnohokrát celoživotné radosť. Mnoho ľudí berie pestovanie vzácnych druhov rastlín či sukulentov ako svoje poslanie.