Chcete si zeleň v záhrade užívať, aj keď práve prší? V súlade s prírodou môže byť vaša zimná záhrada.
 

Umiestnenie zimnej záhrady 

Mať zimnú záhradu je snom mnohých ľudí. Niekto z nej chce mať ďalšie obytnú miestnosť, niekto ju túži zaplniť rastlinami. Stavba zimnej záhrady je veľmi náročná, je potrebné sa zoznámiť s požiadavkami na konštrukciu a tepelne izolačné vlastnosti. Zimná záhrada spravidla nadväzuje na dom, ale výnimkou nie sú ani samostatné zimnej záhrady. Prepojiť ju môžete aj s pergolou či bazénom.
 
 

Klimatizácia

Je potrebné najprv pre zimné záhrady a zasklené pergoly vyriešiť konštrukčné materiály, izolačné prvky, sklon strechy, vykurovanie, využitie solárnych panelov a tiež klimatizáciu. Ak chcete zimnú záhradu využívať ako ďalší obytný priestor, musí mať stabilné klimatické podmienky. Konštrukcia záhrady musí umožniť pobyt v akomkoľvek počasí, v lete aj v zime. Je potrebné mať vyriešené aj vetranie, ktoré pomôže udržať v miestnosti nízku vlhkosť a optimálne podmienky.
 
 

V jednoduchosti je krása

Ak si chcete zaobstarať zimnú záhradu s posuvnými dverami, potom si pamätajte, že v jednoduchosti je krása. Zimná záhrada by mala byť úplne jednoduchá, s nižšími obstarávacími výdavkami. Vyhnite sa všemožným výklenkům, ktoré zvyšujú tepelné straty.
 
 

Vykurovať alebo nie? 

Mnohým exotickým rastlinám vyhovujú nižšie teploty, okolo päť stupňov Celzia. Ak chcete záhradu obývať, je potreba vyriešiť vykurovanie. Vnútorná teplota by mala byť medzi 21 - 22 stupňami Celzia. Prevádzka vykurované zimnej záhrady je nákladný, ide aj o náročné konštrukčné riešenie. Voľba konkrétneho vykurovacieho systému potom závisí na veľkosti záhrady, typu materiálu i zasklenia. Môže ísť o samostatné vykurovanie, prípadne napojené na ďalšie obytné miestnosti v dome.