Zimná záhrada slúži ako obývacia izba, skleník, kuchyňa, jedáleň, pracovňa i spálňa. Je ideálnou náhradou posedenie na terase, keď to počasie a vonkajšej teploty nedovoľujú.
Umiestnenie zimnej záhrady
Ak uvažujeme o zimnej záhrade, je nutné brať do úvahy jej orientáciu na svetové strany. Každá zo svetových strán ponúka iné výhody a nevýhody, ktoré pri stavbe celoročné zimné záhrady môžete využiť vo svoj prospech. Pokiaľ bude zimná záhrada presklená miestnosť s presklenou strechou, potom nie je orientácia až tak dôležitá. Pokiaľ chcete v záhrade mať pracovňu, voľte severnú stranu, ktorá ponúkne viac svetla. Záhrada musí byť dobre izolovaná.
Najvýhodnejšie je východná strana
Najvýhodnejšie pre umiestnenie zimnej záhrady je východná strana. Je užitočná predovšetkým pre rastliny, ktoré slniečko hneď z rána zahreje svojimi lúčmi. Najčastejšie sa zimné záhrady umiestňujú na južnú stranu, kde svieti slniečko po celý deň. Nezabudnite potom tiež na efektívne tienenie.
Zastrešenie zimnej záhrady
Najdôležitejšie je vhodné zasklenie bočných stien aj strechy. Pri orientácii záhrady na juhozápadnej alebo západnú stranu je potreba zaobstarať tmavšia protislnečné zasklenie. Na zasklenie strechy sa používa výhradne bezpečnostné sklo. Horné sklo musí byť kalené, v prípade prasknutia sa roztriešti na malé kúsky so zaoblenými hranami. Bočné sklá by mali byť izolačné dvojsklá s hrúbkou minimálne 3 mm a osadené bezpečnostné izolačnou fóliou.
Tienenie pre zimnú záhradu
Nemenej dôležité je tienenie zimnej záhrady. To sa odporúča zasadiť z exteriérovej strany skiel záhrady. Využiť môžete markízu a horizontálne žalúzie. Vetranie je vhodné riešiť otvárateľným oknom hore na streche alebo automatickým systémom, ktorý automaticky podľa nastavenej vlhkosti a teploty v miestnosti mení vzduch.